Automobilový monarcha s osobným majetkom 3,5 miliardy dolárov
Bývalý šéf Volkswagenu Ferdinand Piech, ktorý zomrel vo veku 82 rokov, má 12 detí zo 4 žien.
„Najzaujímavejšia vec v živote je proces dosiahnutia cieľa. Akonáhle vidím, že cieľ bol dosiahnutý a všetko je už opravené, začínam sa nudiť. Radosť a zadosťučinenie z dosiahnutia cieľa netrvá dlho. Cítim vnútornú prázdnotu a okamžite hľadám niečo, čo by som mohol robiť.“
Vo svojej autobiografii to povedal bývalý predseda predstavenstva koncernu Volkswagen Ferdinand Piech. Nebol obyčajným manažérom, ale absolútnym automobilovým panovníkom.
Vytvoril globálny koncern s 12 najpredávanejšími značkami, od Audi, Porsche až po Škodu, Seat a MAN. Zamestnávala 600 000 ľudí a za tie roky Piech nazhromaždil osobný majetok odhadovaný na 3,5 miliardy dolárov.
Ferdinand je takmer jediným členom klanu Porsche, ktorý pokračoval v tradíciách svojho starého otca. No v osobnom živote je Peach presným opakom asketického Ferdinanda Porsche. Jeden z najmocnejších automobilových manažérov na svete má 12 detí so 4 ženami. Veľmi mladý Ferdinand sa oženil s Corinou von Plant, s ktorou mal päť detí. Nasleduje búrlivá romanca s manželkou Peachovho nevlastného brata Marlene, ktorá porodí ďalšie dve deti. Nasleduje románik s 25-ročnou opatrovateľkou jeho dedičov. Vzťah s Marlene a guvernankou vnímala rodina Porsche ako poriadny škandál, ktorý napokon v roku 1984 vyústil do nového manželstva s 20-ročným Ferdinandom Uršulou, s ktorým bol doslova až do posledného dychu – bol s ňou . stôl počas osudnej večere 25. augusta.
Málokto môže tvrdiť, že slávu rodinnej značky nielen udržali, ale aj zvýšili. Ferdinand Pietsch je jedným z týchto ľudí. Jeho matka Lewis je sestrou Ferdinanda Porsche. Piech sa narodil v roku 1938. Mladý muž získal dobré technické vzdelanie a diplom konštruktéra.
Ferdinandova automobilová kariéra sa začala v Porsche, keď podnik viedol za aktívnej účasti celej rodiny. V roku 1963 bol mladý konštruktér poverený prvou vážnou a veľmi zodpovednou prácou – vývojom 6-valcového motora typu boxer pre Porsche 911. Pich na tejto neľahkej úlohe pracoval bok po boku so svojím bratrancom Alexandrom Porsche.
911 sa stal najslávnejším autom v histórii značky.
Piech pracoval v Porsche do roku 1971. Rodinná rada potom urobila zdanlivo bizarné rozhodnutie odstrániť niekoľko príbuzných z vedenia podniku, no ponechať im 10-percentný podiel. Väčšinou sa to týka vnúčat Porsche, ale Piech bol medzi tými, ktorí boli odvolaní. V tom čase sa už stal známym dizajnérom a členom dozornej rady spoločnosti, no bol nútený súhlasiť s rozhodnutím svojich príbuzných.
Pih tak začal v roku 1972 pracovať pre Audi, ktoré bolo od roku 1965 súčasťou skupiny Volkswagen. Pod jeho vedením a za jeho priamej účasti sa pracovalo na vytvorení novej rodiny 5-valcových motorov Audi. Najväčší úspech v tomto období zožal systém pohonu všetkých kolies s názvom Quattro. Bol to Pich, kto presvedčil vrcholový manažment spoločnosti, aby zariskoval a uviedol na trh sériu modelov 4x4.
Predstavenstvo sa ohradilo proti investovaniu peňazí do vývoja zložitého systému, ktorý výrazne zvýšil cenu auta. Postupom času sa systém Audi quattro stal legendárnym a používa sa dodnes.
Piech neskôr umožnil dizajnérom experimentovať s hliníkovými konštrukciami. Výsledkom je zníženie hmotnosti vozidla, revolúcia v dizajne a pokrok vo výrobe.
Šéfdizajnér Audi dostal vďaka svojim obchodným kvalitám vedúcu pozíciu v materskej spoločnosti – v roku 1993 sa Piech stal predsedom koncernu Volkswagen.
Za päť rokov (od roku 1994 do roku 1998) sa príjmy koncernu na čele s Pihom zvýšili viac ako jeden a pol krát – zo 44 miliárd na 70,5 miliardy dolárov. Stalo sa tak potom, čo Volkswagen zostavil nádhernú kolekciu svetoznámych automobilových značiek: Bugatti, Lamborghini, Rolls-Royce, Bentley, Škoda, Seat.
Mnoho ľudí si pamätá, aký hluk vyvolalo začiatkom 90. rokov rozhodnutie vedenia Volkswagenu kúpiť českú značku Škoda, ktorá bola v kríze. Opozícia opäť obvinila Piha z „neoprávnených“ výdavkov. Ako však čas ukázal, ani úsilie, ani náklady neboli márne.
Novinári vtedy Piecha nazvali „podnikateľom storočia“. Stal sa svetovou celebritou a zapísal sa do zoznamu najbohatších ľudí v rodnom Rakúsku. Osobný majetok finančného génia sa podľa magazínu Business Week odhaduje na 3,5 miliardy dolárov. Peniaze odkázal jeho manželke Uršule pod podmienkou, že sa znova neožení.
Александр Маршал и Владимир Ждамиров представили дуэтную песню «Пацаны»
Денис Майданов порадовал поклонников новой лирической композицией
Алла Рид представила свою версию легендарного «Школьного романа»
Максим Апрель презентовал новую песню «Майская роза»
Валерий Курас представил озорную песню «Сушнячок»
Эффективные методики лечения наркомании в Луганске: от детоксикации до полного восстановления